2011. február 27., vasárnap

Gyros

Ezt az ételt most hétvégére készítettem el ebédre...de ennek története van. Én szoktam a húst saját recept alapján bepácolni, mártást készíteni hozzá stb., de most megláttam a Knorrnak a Gyros alapját, s gondoltam kipróbálom. Nekem csalódás volt, nem adta vissza teljesen azt az ízvilágot, amit én ki szoktam hozni ebből az ételből.
A recept, ami alapján én készítem a Gyrost itt található: http://www.mindmegette.hu/gyros-tal.recept.
Én mindig csirke- v. pulykamellből készítem (így figyelni kell, mert hamarabb megsül a  husi, mint a recept írja), s mindig veszek még hozzá pitát is. Aki kipróbálja ezt a receptet nem fog csalódni :D!

2011. február 25., péntek

Fénykép...

Íme, a megígért fénykép a főzelékről (mely azóta nálunk már el is fogyott...)

2011. február 23., szerda

Babérleveles krumplifőzelék (tejfölösen)

Végigtekintettem az eddigi írásaimat, s láttam, hogy eddig olyan "igazi" főételt még nem tettem fel. Ezt most "megtöröm", s egy általunk nagyon kedvelt (és szerintem gyorsan elkészíthető) főzeléket írok le (ezt tegnap készítettem el...képet később teszek fel).

Elkészítés: a krumplit (én kb. 2-3 kg-ot) meghámozzuk, kockákra vágjuk, majd egy edénybe beletesszük, s felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje. 3-4 db babérlevelet teszünk hozzá, s felforraljuk, közben sózzuk, borsozzuk. Attól függően, hogy milyen nagy kockákra vágtuk a krumplit kb. 15-20 perc alatt puhára főzzük (1. ezt úgy tudjuk megállapítani, hogy a fakanállal egyet az edény széléhez "nyomunk", s ha szétvágható, akkor kész - vagyis puha -, 2. egy darabot kiveszünk, lehűtjük, s megkóstoljuk - a kóstolásnál arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy csak óvatosan, mert a forró étel a) éget, b) nem adja még teljesen vissza az ízt). Amíg a krumpli fő rántást készítünk: olajon (kb. 3-4 ek.) megfuttatjuk a lisztet (kb. 2-3 fakanál --- a lényeg, hogy tudjuk kevergetni, ne álljon össze "gombóccá"), majd rászórunk némi pirospaprikát (ezután gyorsan levesszük a tűzről, nehogy megégjen a paprika), s hideg vízzel folyamatos kevergetés mellett felöntjük (kb. 2 dl - "híg" legyen, akár egy leves). Ha szép simára kikevertük, akkor hozzáöntjük a krumplihoz, s szépen elkeverjük, átforraljuk. Én azután teszem bele a tejfölt a következőképpen: 1 kisdobozos tejfölt kb. 2 kiskanál liszttel simára keverek, majd a forrásban lévő főzelékbe öntök, s gyorsan elkeverem (figyeljünk, hogy ilyenkor a "láng"/tűz alacsony fokon égjen a főzelék alatt). Ezzel mégegyszer átforralom, majd ráteszem az edény fedelét, s elzárom alatta a gázt (én picit szoktam "pihenni" hagyni, szeretem, ha kicsit összeérnek az ízek).
Feltétnek bármit adhatunk. Én most kevés olajon karikára vágott lecsókolbászt pirítottam hozzá. 
Remélem, aki kipróbálja nem fog csalódni benne. (Bocsánat a nem teljesen pontos "méretekért", de nem szoktam méregetni, hogy miből mennyit teszek, ez úgy találomra megy...)

2011. február 22., kedd

Mákos guba (2)

Íme néhány fotó (sajnos az esti fény miatt nem a legjobbak, de remélem ez nem szegi kedvét senkinek, hogy kipróbálja):

1. kép (a kifli cukros "tejezés" és mákkal való megszórás után)

2. Elkészülve...(azaz "nyakon öntve" vaníliaszósszal)



Ismét egy finom "édesség"(?) - Mákos guba (vaníliaszósszal)

Valójában nem is tudom, hogy hová soroljam ezt az ételt...azért beteszem ide az édességek közé, mégha nem is teljesen édesség számba megy.

A minap akadtam rá a szekrényben is kicsi darált mákra. Nem szeretek semmit sem kidobni, így gyorsan kitaláltam, hogy mákos guba lesz. 

Elkészítés: 6 db (nagyobbacska) kiflit kb. ujjnyi vastagra szeletelünk. Kb. 6-8 dl tejet 1 csom. vaníliás cukorral és 3-4 kanál (ha valaki édesebben szereti akkor több) porcukorral felforralunk. A kifliket tésztaszűrőbe tesszük szépen egymás mellé (kb. 3-4 fordulóba, attól függ, hogy milyen nagy a szűrő) és 1-2 merőkanálnyi tejjel meglocsoljuk, picit csepegni hagyjuk (kb. fél perc), majd egy mélyebb tálba átborítjuk. A szűrő alá tegyünk egy mély tányért vagy edényt, mert a kiflikből kicsöpögő tejet még tudjuk használni. Ezt a folyamatot addig ismételjük, amíg el nem fogy a kiflink. Ezután kb. 8-10 dkg darált mákot (attól függően, hogy ki mennyire szereti mákoson) szórunk a kiflikre, majd határozott mozdulatokkal összekeverjük (vigyázzunk, hogy ne "törjük" teljesen meg a kifliket).
Ezután elkészítjük a vaníliaszószt. Kb. 6 dl tejre, fél csomag vaníliás pudingra és cukorra van szükségünk hozzá. A szószt teljesen úgy készítjük, mintha vaníliás pudingot főznénk (csak a pudingpor felét használjuk fel).
Ha ez kész kezdődhet is a TÁLALÁS! A tányérba mákos gubát teszünk, majd "nyakon öntjük" a szósszal. JÓ ÉTVÁGYAT hozzá!
Nálunk nagy sikert aratott :D! (képeket igyekszem még ma este, de legkésőbb holnap feltenni).

Tipp: 1. sokan azt mondják, hogy ehhez a száraz kifli jó. Én most "frissből" készítettem, szerintem ugyanolyan finom volt. Ha száraz kiflit használunk, akkor lehet, hogy a tej mennyiségén kicsit növelni kell!
2. A tejhez adandó cukornál számolni kell azzal, hogy az édesíti meg a kiflit is és a mákot is!!!
Iza

2011. február 20., vasárnap

Egy gyors pogácsa...(2)

Megjegyzésem az előző hozzászóláshoz: a pogi még másnapra is nagyon finom és puha marad. Én egy fémdobozba tettem, melybe szalvétát helyeztem, s a pogik bepakolása után a szalvéta széleit ráhajtottam, majd rátettem a doboz tetejét. Az egészet hűtőbe tettem...s másnap ért a meglepetés, hogy a pogi nem keményedett meg, nem száradt ki.
Bátran ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki!!!

Hamarosan ÚJ recepttel/receptekkel jelentkezem!

2011. február 18., péntek

Egy gyors pogácsa...

A minap leltem rá erre a receptre, mely arra "késztetett", hogy próbáljam ki. Mivel egy jó adag bablevest (hamarosan annak is leírom a receptjét) készítettem, gondoltam ez pont passzol hozzá.
A receptet itt találjátok:
Nálam ez sült ki belőle :D:


Megjegyzés: az első tepsinél egy picit lesült a pogik alja (de ez nem tántorít el attól, hogy máskor is megsüssem), tehát érdemes az időt és a pogácsákat is figyelni. 
A "szakértőim" véleménye a pogiról: FINOM!!! S mi lehetett vajon az első kérdésük??? Anyu, ugye sütsz máskor is ilyet??? Lehet egy ilyen kérésnek ellenállni???

2011. február 16., szerda

Gyorsan egy kis édességet?

Igen! Ez egy nagyon egyszerű kis édesség, mégis nagyon szeretik nálunk a fiúk. A neve: gyümölcsös dara.
Elkészítés: 7 dl tejet 1 csomag vaníliás cukorral és kb. 2-4 evőkanál (ki mennyire szereti édesen) cukorral felforralunk, majd belekeverünk 8 evőkanálnyi búzadarát (szép apránként adagoljuk a tejhez, hogy ne legyen csomós), s újraforrástól kb. 1 percig főzzük (vigyázzunk, nehogy kifusson). Kicsit hűlni hagyjuk (időnként azonban megkeverjük --- ezzel egy sűrűbb tejbegrízt főztünk). Amíg hűl, előkészítjük a poharakat, illetve apróra vágjuk a gyümölcsöt (ez lehet friss gyümölcs is, de konzerv is - én itt most konzerves őszibarackot használtam). Elkezdjük megtölteni a poharakat: alulra tejbegríz kerül, majd gyümölcs, s ismét tejbegríz. 1-2 órára (de lehet több is, ha kibírja a család :D) hűtőbe tesszük, majd tálalásnál a tetejét gyümölccsel díszítjük. Tejszínhabot kínálhatunk még hozzá.

Remélem sikerült valami egyszerű, ám mégis nagyszerű recepttel megajándékozni olvasóimat. Mivel nálunk nagyon "megy" a tejbegríz, így ez a finomság is nagyon kelendő. S ha végülis megnézem nagyon gyorsan elkészíthető...a siker és a "hála" pedig tuti :D!

2011. február 15., kedd

Ha egy gyors finomságra vágysz...

Ezt a finomságot nemrég készítettem el...ez csak úgy jött...neve nincs, talán valami krumplis-hagymás-tojásos-szalonnás egyvelegnek nevezhetnék, de az meg túl hosszú név. Ha esetleg valakinek eszébe jut valami frappáns név azt szívesen veszem :D!

Elkészítés: kb. fél kg krumplit megpucolunk, tetszőleges formára felszeleteljük. Hasonlóan járunk el 1-2 fej hagymával. A krumplit és hagymát kiolajozott jénai tálba tesszük, sózzuk, borsozzuk, majd fóliával letakarva kb. 15 percig pároljuk/sütjük. Ezután levesszük a fóliát a tetjéről, jól megkeverjük (ha esetleg úgy tűnik, hogy kezd lesülni, akkor öntsünk alá még pici olajat) és a tetejére fektetjük a szeletelt bacon szeleteket. Ezzel erős tűznél kb. 5-6 percet sütjük, majd megfordítjuk a szalonnákat (esetleg egyet keverhetünk ismét a hagymás-krumplin is) és a tetejére ütünk 3-4 tojást, majd visszatoljuk a forró sütőbe. Attól függően, hogy milyen állagúan szeretjük a tojást annyi ideig (én kb. 10-12 percig sütöttem, mert mi keményen szeretjük) sütjük. Érdemes inkább az illatokra és a szemünkre hagyatkozni :D! Jó étvágyat hozzá!!!

S íme egy kép erről a finomságról (szintén este készült, így nem a legjobb...sajna, ez van :().

Bocsánat, az kimaradt, hogy ez az adag kb. 2 embernek elegendő.

A tegnapi napom...

Szoktuk mondani, hogy hétfőn nem történik semmi, még a fű sem nő...ezt gondoltam én is. Elképzeltem, hogy munka után hazamegyek, játszom a fiúkkal, majd valami egyszerű vacsit készítek...hááát, ez nem így lett. Amikor hazaértünk zúdult rám a kérdések özöne: ugye anya csinálsz valami fincsit vacsira?, sütsz valamit? Nem tudtam ellenállni...így nekiálltam pizzát sütni, melynek receptjét most közzé is teszem (megmondom őszintén, hogy először nem így szerettem volna a blogot szerkeszteni, de úgy látszik, hogy az "élet" fogja alakítani).

 Amióta ráleltem e remek receptre, azóta csak ebből a tésztából készítek pizzát (családom nagy örömére).
Elkészítés: 1/2 kg lisztet 20 dkg margarinnal elmorzsolok, majd hozzáadok 1 tojássárgáját és sót. Az élesztőt langyos tejben (kb. 1,5-2 dl) felfuttatom, s ebből annyit adok a margarinos liszthez, hogy jól gyúrható tésztát kapjak (a jól gyúrhatóságot mutatja, hogy a tészta szépen egybeáll, elválik az edény aljától, falától), s kicsit dagasztom. Ezután tiszta konyharuhával letakarom, s meleg helyen 1,5-2 órát kelesztem (addig bármi mást csinálhatok). Ha megkelt, akkor én két részre szoktam osztani. Egyiket tepsi/sütőforma nagyságúra, alakúra nyújtom, s belehelyezem a formába. Ugyanezt megteszem a másik cipócskával (részecskével) is. Ezután jöhet a feltét. Itt csak a fantáziánk szabhat határt. Én kétfélét szoktam készíteni: egy ketchupos-at és egy tejfölös alapút. A ketchupból bőven teszek a tésztára, mert sülés közben beszívja. Erre bármit rápakolhatok: kolbászt és hagymakarikák vagy sonkát és kukoricát vagy sonkát és ananászt (befőttet) vagy kolbászt tojást vagy zöldségeket stb. Tetejét sajttal meghintve, előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt megsütöm (az idő függ attól is, hogy milyen vastagságúra nyújtjuk a tésztát: mi vékonyabban szeretjük a tésztát, úgyhogy én ujjnyi vastagra szoktam nyújtani - sülés közben kicsit még emelkedik a tészta).
A tejfölös alapot azt én kísérleteztem ki, de amint az ábra mutatja nagggyon bevált nálunk :D! 1 kis tejfölbe sót, borsot (és ha szeretjük fokhagymakrémet) teszünk. Ezt kenjünk a pizzára. Erre vékonyra szelt bacon szalonnát, hagymát (akár főtt tojást is) teszünk. Tetejét sajttal megszórjuk. (a képeken az általam készített pizzaszeletek láthatók. A képek nem lettek a legjobbak, sajnos esti fénynél csak ilyet lehet készíteni :(...)


Ebből a tésztából töltött pizzát is szoktam sütni. Ilyenkor a megkelt tésztát 4 részre osztom, majd kör alakúra kinyújtom. Mindegyikbe ízlés szerint pakolok ezt-azt (nem feledkezve meg az alapról: ketchup v. tejföl), de csak a kör felezővonaláig. A nem töltött tésztarész szélét felvert tojással megkenem, majd a töltöttre hajtom, s jól összenyomkodom. Tetejét felvert tojással megkenem, s még szórok rá sajtot. Előmelegített sütőben megsütöm. Szerintem ez vendégvárónak nagyon jó kis étel: mutatós és laktatós.

Remélem, aki kipróbálja nem fog csalódni benne...

2011. február 14., hétfő

Mielőtt nekivágnék...

Mielőtt saját receptjeimet tölteném fel, íme néhány olyan oldal, amit szinte napi rendszerességgel látogatok. Probléma (1): meglátok egy receptet és tuti azonnal ki szeretném próbálni :D! 
Probléma (2): nagyon szeretem megváltoztatni a recepteket - kivéve a süteményeknél, ahol fontos a pontos  adatok betartása - (nem esem kétségbe, ha valami nincs otthon, próbálom helyettesíteni ezzel - azzal --- erre biztatok is mindenkit, szerintem nagyon jó ételeket lehet így kreálni :D).
Íme kedvenc oldalaim:
http://www.nosalty.hu/
http://andi1976.gportal.hu/
http://azila.gportal.hu/gindex.php?pg=29951328

2011. február 13., vasárnap

Kezdetekről...(második felvonás)

...szóval hatalmas változás állt be az életemben, férjhez mentem. Mint minden "friss" feleség hatalmas "erőbedobással" vetettem bele magam az új feladatokba: háztartásvezetés, mosás, főzés, takarítás stb...de volt, amikor nem arattam sikert. Első közös hétvégi ebédre páromat egy finom brassóival szerettem volna meglepni...de sajnos szénné égettem a húst...ez eléggé megviselt, bár párom jót nevetett rajta, hogy nehogy már ezen sírjak . A fagyasztóba volt előre elkészített fasírt (én ezt csak gyorskisütősnek nevezem, melyről meg kell jegyeznem, hogy sütéséről szinte már teljesen le is szoktam, mert szerintem jobb a saját készítésű) így az lett a hétvégi menü.
A munkába állás és a gyerkőcök érkezése ismét változtatott a főzési szokásokon, ritmusokon. Amikor otthon voltam GYED-en (GYES-en), akkor akkor főztem, amikor szerettem volna (akár délelőtt, akár akkor, amikor aludtak a kicsik), viszont amikor ismét dolgozó nő lettem, szembe kellett néznem azzal, hogy ez a tevékenység áttolódik késő délutánra/kora estére.
Szerintem nagyon fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt, s ki tudjunk alakítani egy bizonyos "menetrendet". Én mostanában úgy főzök, hogy hétvégén nagyon-nagyon sokat, hogy legalább hét elejére is maradjon, majd a hét közepén ismét egy estét arra szánok. Igyekszem gyorsan elkészíthető ételeket készíteni ilyenkor, hogy a gyerekekre is jusson időm. Nagyobbik gyerkőcöm már előszeretettel nézelődik a konyhában, hogy mi hogyan készül :D! A kicsi - még én főzök - rajzolgat vagy feladatot old meg. Különösen nagy élmény számukra, ha egy-egy munkafolyamatba - pl: fánkszaggatás - ők is bekapcsolódhatnak. Ez mind nekem, mind a gyerekeknek nagyon jó...hisz összekötjük a kellemest a hasznossal: főzünk is, s együtt is vagyunk...szerintem így lehetséges, hogy a főzést ne kötelességként, nyűgként éljük meg...

2011. február 12., szombat

A kezdetekről...

Mint ígértem, most neki is állok annak, hogy bemutassam, én hogyan lettem a főzés "szerelmese". Úgy gondolom, hogy a főzés nemcsak kötelességből fakadhat, hanem hobbi is lehet (szeretetből is csinálhatjuk).

Kapcsolatom kb. 9-10 éves koromban kezdődött a főzéssel. Nagyon szerettem anyukám, nagymamám körül sündörögni a konyhában, nézni, ahogy ők tesznek-vesznek. Aztán egy-egy kis munkafolyamatba én is bekapcsolódtam (krumplipucolás, húspanírozás stb.), majd egyre komolyabb "feladatokat" láttam el. Tisztán emlékszem arra, amikor anyukám helyett már én ránthattam be a főzeléket (meg kell jegyeznem, hogy az első rántás nem lett csomómentes - de mindezek ellenére nem adtam fel...hisz ismerjük a mondást: gyakorlat teszi a mestert).

Középiskolás koromban picit "lazult" a kapcsolatom a főzéssel (de nem szűnt meg), mivel naponta több mint 100 km-t utaztam azért, hogy megtanulhassam álmaim szakmáját. Ez a "lazult kapcsolat"  addig tartott, amíg meg nem ismertem Életem Szerelmét, aki nagyon díjazta, ha különféle finomságokat készítettem neki.

Aztán bekövetkezett egy hatalmas változás az életemben, ahol már "főszerepet" kapott a főzés...hogy mi volt ez? Erről a legközelebbi bejegyzésemben írok...

2011. február 11., péntek

Kezdjük...

Sziasztok!
A mai napon én is megnyitom interntes bloggomat.
Terveim között szerepel, hogy:
- először röviden leírom a főzés és az én közötti kapcsolatomat (hogyan alakult ki, mikor kezdtem, milyen hibákat vétettem stb.).
- a későbbiek folyamán recepteket és ehhez kapcsolódó fotókat töltök fel.

Amit mindenképpen el kell még mondanom: nagyon szeretek sütni/főzni, ugyanakkor szeretem, ha van olyan gyors étel, ami pikk-pakk elkészíthető...így próbálok majd ilyeneket is feltenni, illetve olyan recepteket, amelyek mellett házimunka illetve egyéb tevékenység végezhető (így egyszerre két legyet üthetünk: a lakás is ragyog, s a finom étel is elkészül :D).